Přepínač stylů

Barevné schéma

Zubní kámen pod dásní: příčiny, příznaky a léčba

Zubní kámen pod dásní: příčiny, příznaky a léčba

Zubní kámen pod dásní: Co to je?

Zubní kámen je v podstatě ... ajej! Tady máte mě, Daniela, runáho psavce, a teď trochu kategorie dospělých. Dám si sáček do hlavy, zavolám salónu krásy, dnem i nocí jsem na přední lince péče o zuby. Znáte ten trik, kdy vkládáte ústní vodou namočené nitro pod dásně a pak protáhnete? No, já to dělám ráno, když se probudím, v poledne, večer a navíc při každém reklamním přerušení svých oblíbených talk show. Není to nijak těžké, jen to chce mít rytmus, a já už znám ten svůj.

Teď ale svobodně zpět ke zubnímu kameni. Naprosto běžný jev, který potkává mnohé z nás. Jak říká můj oblíbený televizní doktor (ano, jsem fanoušek TV zdravotnictví), je to jak maličkatý suplíkový komárek, pro kterého jsou naše zuby luxusní smetíště. Každá snídaně, oběd, večeře - tvoří terén pro zubní kámen. A tak se tam náležitě usadí, líhnou se a vzpřímeně, s obědem v tlapkách, za použití slin, jídla a bakterií tvoří stalagmitický depozit na povrchu našich zubů a také pod dásněmi.

Příčiny vzniku zubního kamene

Víte, já si pamatuji ten den, kdy mi můj kamarád a dodnes můj zubař (ano, jsem přátelé s mými lékaři – je to dobrá strategie, věřte mi), kdy mi poprvé řekl, že mám zubní kámen. Bylo to tak šokující jako když mi moje papouška Fík poprvé ukradl prstýnek. Naše ústa jsou jako malá města plná různých obyvatel – dobrých, špatných a tak těch, kteří jen projíždějí. Pokud nedodržujeme správnou ústní hygienu, město úst se dostává do problémů.

Jak začíná celý proces? Nejprve se usazují bakterie a jiné mikroorganismy, které žijí v našich ústech. Ty si v klidku žijí, a když dostanou příležitost, nabalují se na zuby. Naše sliny a jídlo jim to umožňují. Postupně se v těchto usazeninách tvoří tzv. zubní plak. Pokud tento plak nijak neodstraníme, začne se mineralizovat a tvrdnout. A tím vzniká ten zlosyn, kterému říkáme zubní kámen. Takže v podstatě můžeme říci, že zubní kámen je tvrdší verzí zubního plaku. A je to právě hygiena, která nám může v boji proti zubnímu kameni pomoci, ale o tom až za chvíli.

Příznaky a rozpoznání zubního kamene

Mluvme o příznacích, mluvme o příznacích. Vy dám si do nosu bílé kvítky a já se vám směji, drahý zubní kámen! Toto je přece ta chvíle, kdy mi, zubnímu superhrdinovi (anebo aspoň tak mě nazývá můj papouška Fík), dostanete! Jaký je příznak zubního kamene? Odpověď je jednoduchá: to, co vidíte a to, co cítíte. Zubaři rozlišují dva druhy zubního kamene - nad-dásňový, který je bělavý nebo žlutavý a vidět ho na povrchu zubů při úsměvu, a pod-dásňový, který je tmavší a tvoří se pod dásněmi.

Ubrousky vzhůru, tady je několik stále věřících příznaků tvrdé reality zubního kamene. Tady jsou:

  • Změna barvy zubů
  • Zánět a otok dásní
  • Zvýšená citlivost dásní a zubů
  • Zápach z úst
  • Krvácení dásní

Ale pamatujte, že dávno před tímto stavem všimnete prvních známek jako je zvýšená citlivost a krvácení. Z tohoto důvodu je důležité pravidelné kontroly u zubaře.

Prevence a léčba zubního kamene

Nyní je tu čas na mou oblíbenou část – prevence a léčba! Tohle je ta část příběhu, kdy se superhrdina připravuje na svou velkou bitvu. Takže budu opičit své oblíbené tipy. Prvním je pravidelné čištění zubů. Mytí zubů by nemělo být takové to rychlé přejetí zubního kartáčku přes zuby a do pár minut hotovo. Ne! Měli bychom věnovat svým ústům alespoň dvě minuty ráno a večer. Používejte zubní nit, kartáček na jazyk a ústní vodu. Naprosto vynikající je také pravidelné jídlo ovoce a zeleniny, které pomáhá odstraňovat bakterie a zubní plak přirozeně.

Je ale pravda, že pokud máte zubní kámen, jen čištění zubů nestačí. A tady přichází zubař se svým skvělým nástrojem - ultrazvuk. Nebojte se, není to nic bolestivé a váš úsměv bude opět čistý. Tato procedura se jmenuje profesionální dentální čištění a provádí se v zubařské ordinaci. A jak říkám vždy svým přátelům - zubař je náš kamarád! Takže pokud máte jakýkoli problém, nebojte se ho navštívit a požádat o radu a pomoc.

Závěrem chci jen říci, že zubní kámen je nepřítel, který se dá porazit. Stačí být odhodlaný, pečlivý a pravidelný v péči o svůj úsměv a zuby. A nezapomeňte, že zdravý úsměv je ten nejkrásnější úsměv. Doufám, že vám tento článek dá aspoň trochu pomůže ve vašem boji proti zubnímu kameni. Držte se a usmívejte se na celý svět! A také přeji mnoho úspěchů mým zubařům v jejich nekonečném boji proti této malé smetíkové příšeře, kterou říkáme zubní kámen.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář