Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak se vypořádat s citlivostí zubů během bělení

Jak se vypořádat s citlivostí zubů během bělení

Porozumění problému citlivosti zubů

Hned na úvod je potřeba říci, že problémy s citlivostí zubů během, ale i po bělení nejsou žádnou vzácností. Jedná se o běžný jev, s nímž se potýká řada lidí. Co je tedy na vině? Základem je struktura našich zubů, které se skládají z několika vrstev. Největší roli hrají sklovina, dentin a pulpa. Dentin, který leží pod sklovinou, obsahuje drobné kanálky spojující vnější vrstvu zubu s vnitřní pulpou. Během bělení mohou být tyto kanálky odkryty, což vede k zvýšené citlivosti.

Jak předejít citlivosti zubů před bělením

Citlivosti zubů před bělením můžete předejít správnou přípravou. Zahrnuje to pravidelné kontroly u zubaře, správnou ústní hygienu a používání zubní pasty pro citlivé zuby. Zubař dokáže pokud možno odhalit potenciální problémy a poskytnout náležité ošetření. Pokud se o své zuby pravidelně řádně staráte a dodržujete zdravý jídelníček, máte o starost méně. Před bělením zubů je také vhodné dočasně vyřadit z jídelníčku některé látky, jako jsou káva, červené víno, marinády a jídla s vysokým obsahem kyselin, které by mohly zuby zbytečně citlivější.

Co čeká během bělení

Bělení zubů je proces, při němž se použijí speciální bělící gely, které reagují na zuby a odstraňují z nich nežádoucí skvrny a pigmentaci. Během toho procesu však může dojít ke kapatným změnám ve struktuře zubů. Jestliže jste zvědaví, co přesně se děje během bělení, pak vás možná překvapí, že je to v podstatě chemická reakce. Bělící gel, který se na zuby aplikuje, obsahuje peroxid vodíku nebo karbamidu - látky, které reagují se sklovinou a odstraňují z ní nežádoucí pigmenty. Vězte ale, že při této reakci mohou být odkryty citlivé vrstvy zubu, konkrétně dentin.

Projevy citlivosti zubů po bělení

Je pravdou, že citlivost zubů po bělení může být velmi nepříjemná. Může se projevovat jako ostrá, přechodná bolest, která může vzniknout při konzumaci teplých nebo studených nápojů, nebo dokonce při dýchání studeným vzduchem. Míra citlivosti může být různá - někdo citlivost zubů pocítí jen mírně a jen krátce po bělení, jiný může mít pocit, jakoby mu led najednou pronikal až do dřeň zubu - a to je bolest, která určitě není k zahození.

Řešení citlivosti zubů po bělení

Nyní se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu - jak se vypořádat s citlivostí zubů po bělení. Existuje hned několik způsobů a opatření, které můžete podniknout. V první řadě můžete používat speciální zubní pasty pro citlivé zuby, které pomáhají posilovat sklovinu a zklidňují citlivé zubní dásně. Pokud bolest přetrvává, je dobré používat i gel nebo ústní vodič pro citlivé zuby. Neméně důležité je dostatečné hydratace a strava bohatá na vápník.

Co dělat, když citlivost zubů přetrvává

Jestliže se citlivost zubů nezlepší ani po několika dnech, je na čase vyhledat pomoc odborníka. Trvalá citlivost zubů může signalizovat hlubší problémy, jako je například poškození zubního nervu. Je tedy velmi důležité, abyste nebrali své zuby na lehkou váhu a v případě potíží vyhledali lékařskou pomoc.

Osobní zkušenost

A tady je ta část, kde se dostávám k mé vlastní zkušenosti. Jak jsem se totiž také kdykoliv setkal s bělením zubů a následnou citlivostí, vím, o čem mluvím. Po prvotním bělení jsem si myslel, že jde o běžné nepohodlí, které prostě k tomu patří. Na bolest jsem se snažil nereagovat a vydržet to. Jaké bylo mé překvapení, když se mi po několika dnech citlivost zubů nezlepšila, naopak se zhoršila.

Na závěr

Jedna věc je jistá - pokud se rozhodnete pro bělení zubů, měli byste být připraveni na možné nepříjemné následky, jako je citlivost zubů. Ačkoli je to nepříjemné, je to něco, co lze řešit a minimalizovat správnou péčí a opatrností. Nezapomeňte, že klíčem k zdravým a krásným zubům je péče - a to nejen před a po bělení, ale každý den. A i když se to může zdát jako hodně práce, věřte mi - když se pak podíváte do zrcadla a uvidíte svůj krásný bílý úsměv, pochopíte, že to stálo za to.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář