Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak poznat zánět dásní a jak proti němu bojovat efektivně

Jak poznat zánět dásní a jak proti němu bojovat efektivně

Úvod do problematiky zánětu dásní

Každý z nás občas pocítil nějaké to nepříjemné štípání či píchání ve své ústní dutině. Můžu se vsadit, že občas jsem nebyl jediný, kdo se pozastavoval nad tím, proč mi krvácely dásně při čištění zubů. No a právě takhle to začíná – ten nešvar, známý jako zánět dásní. Nejedná se o žádný mýtus, ale o reálný a docela běžný problém, který k vám může zavítat, pokud se o svůj chrup náležitě nestaráte, přátelé! Ale nebojte, nepříjemného vetřelce si podrobně proklepneme a dozvíme se, jak ho poznáme a co s ním udělat. A že to bude pořádně dlouhá jízda, připravte si dobrý čajíček a pusťte si pohodovou hudbu, ať to dobře klouže.

První příznaky, které by vás měly varovat

Co se týče zánětu dásní, nebo-li gingivitidy, jak bychom mohli říct ve společnosti vzdělanců, prvními signály jsou často právě ta krvácející dásně. Takové krvácení bychom rozhodně neměli přecházet nezdůrazněným pohledem. Málokdy se jedná o běžný jev. Často se setkáváme i s dalšími nepříjemnostmi, jako je otok, zarudnutí nebo přecitlivělost na dotek. Není to nic, co bychom mohli nechat bokem ležet a doufat, že se to vyřeší samo. Pochopitelně, kdybych vám teď vyprávěl nějaký vtip o dásních, tak to by možná zabralo, ale raději tu nehodlám pleťovat a jdeme to řešit po hlavě!

Nenechte si ujít tyto detaily při prohlídce dutiny ústní

Rozhlédněte se dobře v té ústní jeskyni. Zrcátko v ruce a jde se na průzkum. Pokud si všimnete, že dásně mají takový ten naštvaný vzhled, akorát tak nevykřičí „Au!“, je čas začít konat. Třeba si tam narazíte na nějaké zvláštní taškařice, jako jsou výrůstky dásně, které tam předtím nebyly, případně nějaké volnější zuby se mohou objevit jako důsledek uvolnění zubního lůžka - a to je signál červený jako rajče, přátelé. Pozor bych dal i na jakýkoliv odlišný odér vycházející z úst, takový ten zápach, co se nepřehluší ani třemi žvýkačkami najednou.

Kdy je uhodou, že platí slovo „prevence“?

Podobně jako Boris, můj čtyřnohý společník, který si užívá hrabání v zahradě – ta neunikne ničemu – dásně potřebují pravidelnou péči. Než budete k zubaři běhat jak na běžeckém pásu, zkuste trochu té domácí péče. Čistit zuby dvakrát denně je tak základ, jako nosit teplé ponožky v zimě. Použití mezizubního kartáčku nebo zubní nitě je také dobrý nápad. A věřte mi, správnou techniku čištění zubů jde naučit, i když jste si donedávna mysleli, že je to pouhá rutina. Je to jako s tancem – když máte správné pohyby, všechno jde hladce a bez bolesti!

Pravidelné návštěvy zubního lékaře – nejen kvůli pěknému úsměvu

Teď možná namítáte, že kvůli každému malému píchání nemůžete hned ztrácet čas v čekárně u zubaře. Avšak pravidelné kontroly jsou tím nejlepším způsobem, jak předejít problémům, a nejen že si vylepšíte své zuby, ale i ten odraz v zrcadle se vám bude líbit mnohem více. Zubaři rozhodně nejsou ti špatní kluci z hororových filmů – věřte mi, ve skutečnosti jsou to vesměs velmi příjemní lidé, co mají v ruce něco navíc než jen vrtačku. Takže se nebojte, rezervujte si termín a zkontrolujte stav těchto kousacích klenotů.

Návody na domácí léčbu – nezapomeňte ale na rozum

Samozřejmě, že i u vás doma se dá spousta věcí vykouzlit jako ta domácí léčba. Zacelování ran podporuje slaná voda – kloktadlo, které si můžete připravit během chvilky a je to skoro jako malý oceán v puse. Plus to zdaleka není tak šílený jako skutečné plavání mezi žraloky. Aloe vera je taková rostlinní kamarádka, která údajně pomáhá zklidnit zánětlivé procesy. A nemusíme zapomenout na med, který není jenom na palacinky, ale prý dokáže ulevit od zánětů. Jen nezapomeňte, že to nenahradí odbornou léčbu – domácí kouzlení není to samé, co mávnutí kouzelného proutku zubaře.

Sál zubařské praxe – aneb když už je na domácí recepty pozdě

Když to s přírodními léčivy příliš nepomůže a zánět se začne hádat s vámi víc než starý pár, je čas navštívit zubařskou praxi. Zubaři mají k dispozici zázračné přístroje a moderní metody, které dásně vrátí do formy, a možná i zlepší celkový stav vaší ústní dutiny na úroveň, o které se nám ostatním lidem může jen zdát. Nebuďme naivní, občas je potřeba profesionál a internetové rady od lidí, kteří si myslí, že jsou zubaři jen proto, že mají internetové připojení, nezachrání každý chrup.

Tečka za zánětem dásní – co si odnést

Tak a máme to za sebou! Doufám, že moje dlouhá vyprávění o této menší ústní pohromě vám nejen rozšířila obzory, ale přinesla i nějaký ten úsměv na tvář při představě, že by stejně jako Boris běhali po zahradě a hlídali si svoje kosti... nebo tedy v tomto případě zuby a dásně. A nezapomeňte, péče o zuby je důležitá a zánět dásní bychom neměli brát na lehkou váhu. Tak zuby k sobě a čistící pomocníci do akce! A mějte se s přehledem skvěle, než se tu na tomto blogu zase potkáme u dalšího lukulského tématu.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář