Přepínač stylů

Barevné schéma

Jak dlouho nejíst po dentální hygieně?

Jak dlouho nejíst po dentální hygieně?

Kolik času po dentální hygieně je potřeba nejíst?

Rád bych se s vámi podělil o pár informací o celkem běžné, ale často nejasné otázce – kolik času by měl uplynout po dentální hygieně, než znovu začneme jíst. Já sám jsem se touto otázkou zabýval po návštěvě u své oblíbené dentální hygienistky. Jak asi víte, dentální hygiena by neměla být traumatizujícím zážitkem, ba naopak. Dříve jsem měl občas pocit, že návštěva u zubaře patří k nepříjemnějším povinnostem. Avšak, jak mi moje Martinka tak často říká: "Vždy je zde prostor pro zlepšení!".

Co se děje u dentální hygieny?

Při tomto procesu se odstraňují nejen zubní kameny a plaky, ale také bakterie, které mohou být zdrojem kazu nebo zánětu dásní. Hygienistka používá k tomu speciální nástroje a rozsáhlé znalosti svého oboru. Zuby jsou po tomto zákroku hladké, čisté a zářivě bílé. Jak by řekl můj kamarád Luboš, "kdo chce mít Hollywoodský úsměv, nemůže vynechat dentální hygienu". Možná si říkáte, proč jsem se zeptal na dobu, kdy po dentální hygieně mohu opět jíst? No, to je právě ta zajímavá parte...

Je důležité se stravovat správně?

Absolutně! Nemám na mysli žádné extrémní diety nebo nesmyslné rady o tom, co máme jíst a co ne. Myslím tím, že je důležité jíst výživné pokrmy, které nás zasytí, ale zároveň pomohou udržet naše zuby a dásně zdravé. V moderní době, kdy máme k dispozici tolik nezdravých jídel, je nutné si uvědomit, jaký vliv má naše strava na náš ústní zdravotní stav.

Měli byste jíst hned po dentální hygieně?

Tady je paradox - právě když máme ty nejčistější zuby, měli bychom se stranit jídlu. Je to kvůli tomu, jak jsou naše zuby citlivé po dentální hygieně. To je důvod, proč mi moje hygienistka vždy řekne, abych se vyhnul jídlu a pití (s výjimkou vody) po dobu dvou až tří hodin po zákroku. Při konzultaci s ní mi vysvětlila, že je to kvůli nutnosti udržet naše zuby chráněné a zároveň jim umožnit, aby fluoridový gel, který na ně nanáší, mohl působit.

Zvláštní pozornost potravinám, které mohou způsobit problémy

Existují určité potraviny a nápoje, které byste měli po dentální hygieně vyhnout. To zahrnuje konkrétně kávu, čaj a různé nápoje obsahující cukr. Také silně pigmentovaná jídla jako je rajčatová omáčka, červené a fialové ovoce by měla být vynechana. Tyto potraviny a nápoje totiž mohou způsobit, že se nános, který se právě odstranil, na zuby opět uchytí.

Povídání o zubech, zkusme něco lehčího

Chápu, že ne všichni se chtějí bavit o svých zubech a jestli vůbec existuje téma, které je lehčí než toto. Někdy se cítím jako maniak, který je posedlý udržováním své ústní dutiny čistou. Ale já to tak nevidím, něco mi říká, že správná dentální hygiena je základním kamenem prevence zubních problémů.

Konečný verdikt – kolik času po dentální hygieně nejíst?

V rozhovorech s profesionály a na základě vlastní zkušenosti, bych řekl, že ideální je počkat asi 2-3 hodiny. Ale pokud jste jako já a máte tendenci jíst téměř non-stop, můžete to zvládnout i s kratší dobou. Důležité je se vyhnout jídlům a nápojům, které by mohly vaše zuby opět zbarvit. Takže pokud jste milovníkem kávy jako já, možná bude nejlepší počkat, dokud se vaše zuby úplně nezregenerují. A věřte mi, čekání se vyplatí, protože váš úsměv bude zářit jako nikdy předtím!

Sdílet s přáteli

Přidat komentář