Přepínač stylů

Barevné schéma

Co způsobuje černání zubů?

Co způsobuje černání zubů?

Proč dochází k černání zubů?

Možná si říkáte, že holka jako já, Veronika, co celý den píše na blogu a chodí na schůzky, nemá čas zamýšlet se nad takovými věcmi jako je černání zubů, že? Ale jakmile jednou při ranním úsměvu do zrcadla spatříte místo bílé řady perlů něco připomínající řadu černých korálků, řeknete si: "Hele, něco s tím musím udělat". A tak jsem se do toho pustila. Víte, jak jsem zjistila, že se mému úsměvu stýská po těch krásných bílých zubech? Moje malá Anetka mi jednou řekla: "Mami, proč máš takové zabarvené zuby?" Tehdy to bylo jako rána malým kladívkem. A tak jsem začala svou cestu k pochopení, proč dochází k černání zubů.

Jídlo, pití a zuby, oh můj bože!

Jak se při stravování můžou zuby nabarvit? Každý, kdo má rád kávu, ví, že to není nejlepší věc pro naše bílé zuby. Ale víte, že dokonce i některé zdravé potraviny a nápoje mohou způsobit zabarvení zubů? Teď, neříkám, abyste přestali jíst ovoce a zeleninu, nikoli. Jde jen o to vědět, jak se s tím vyrovnat. Takže po sklenici červeného vína, kávy nebo šťávy z černého rybízu, vždycky zubky hezky vypláchněte vodou. A proč to dělám? Protože tyto nápoje obsahují barviva, která se mohou usadit na zubní sklovině a postupně ji zabarvovat.

Mám pro vás zvláštní tip. Jste fanoušci zeleného čaje? Já ano, miluji ho! Ale víte, co se stane, když pití zeleného čaje kombinujete s konzumací ovoce? Barva zubů se mění více než po dobu Carnivalu v Riu. Ano, bohužel, zelený čaj může také způsobit zabarvení zubů. Ale nebojte se, můžete si ho užívat, ale doporučuji po něm zapít vodou a zuby si následně vyčistit.

Zuby vs. Kouření: Bitva roku.

Řekněte mi, kdo z vás kouří? Neříkám, že je to špatné. Každý má svůj názor na kouření. Ale pokud si pamatujete naše milé bílé zuby, tak jsou cigarety pro ně jako vetřelec. Jedná se o jednoho z nejhorších nepřátel bílých zubů. Kouření je jednou z hlavních příčin vzniku zubního kazu a parodontitidy, ale také způsobuje zubní plak a černání zubů. Mám zajímavý faktor. Víte, že kouření může způsobit takové poškození zubů, že i po odstranění zubního plaku mohou zuby zůstat permanentně zabarvené? Aha, teď viďte ten pohled Anetky, když mi na to přijde! Ne, děkuji.

Jak se o naše zuby "starat" nebo spíše je ošetřovat?

První věc, kterou bychom měli udělat pro naše milé zubky, je správná ústní hygiena. Je důležité čistit si zuby dvakrát denně a správně používat zubní nit. Vím, zní to jako samozřejmost, ale uvědomte si, kolik lidí to nedělá pravidelně! A je tu jedna věc, kterou jsem nedávno objevila - používejte zubní pastu s hydroxyapatitem. Hydroxyapatit je minerál, který přirozeně tvoří naši zubní sklovinu a dokáže ji regenerovat. No není to úžasné!

Pokud se zabarvení zubů objevuje přesto, je vhodné navštívit zubního lékaře. Specialista může provést odborné čištění zubů, bělení nebo navrhnout jiné ošetření. I když stále platí, že nejlepšou prevencí je správná ústní hygiena. Na závěr bych chtěla říci, že žádné zabarvení zubů není důvodem k plahočení. Pamatujete na moji malou Anetku a její ranní otázku? Má pravdu. Ale to neznamená, že bychom měli zakrývat náš úsměv. Spíše naopak. Úsměv je to nejkrásnější, co můžeme mít, ať jsou naše zuby jakékoli barvy.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář