MUDr. Tomáš Nečas: Přál bych si moderní a komfortní dětské oddělení

-mg-8399-foto-jiri-balat.jpg

Lékař Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Tomáš Nečas se před časem vrátil ze stáže v jednom z největších a nejlepších pediatrických pracovišť v USA a ve světě -  v Dětské nemocnici ve Filadelfii. Má tedy srovnání co do úrovně péče, vybavení i prostor. „Naše zlínské dětské oddělení funguje již dlouhá léta v nevyhovujících prostorách, které jsou roztříštěny do tří částí nemocnice. Představa moderní nemocnice na zelené louce se mi proto velmi zamlouvá.“

Roztříštění oddělení asi není komfortní pro nikoho…
Spokojený s tím není personál ani rodiče s dětmi. Ti jsou hospitalizováni ve 2-4 lůžkových pokojích, chybí dětská herna, na oddělení menších dětí je nedostatečný počet sociálních zařízení. Chybí tam také mléčná kuchyně, celkově trpíme nedostatkem místa.

Můžete být ještě konkrétnější?
Příkladem může být malý pacient, kterému odoperují lékaři nosní mandle. To je nejčastější výkon, provádí se v celkové anestezii. Po operaci dítě musíme převézt venkem z jedné budovy do druhé. Ten přesun i to, že se ihned po operaci ocitne pacient venku, mu rozhodně neprospívá a často má negativní vliv na rekonvalescenci – děti se probírají do výrazného neklidu a pláče.

Nová nemocnice to změní?
Dle dostupných informací má dojít k navýšení plochy oddělení a k vybudování jednolůžkových pokojů pro rodiče s dětmi a dvoulůžkových pokojů pro starší děti. Operační sály by měly být ve stejné budově jako dětské oddělení a nebude tedy nutné děti převážet venkem. V těsné blízkosti operačních sálů měl být navíc vybudován dospávací pokoj, kde budeme moci děti několik hodin po operaci monitorovat v klidném prostředí. To jednoznačně zlepší komfort našich pacientů a jejich rodinných příslušníků. Dovedu si dále představit, že součástí projektu bude vybudování herní zóny pro děti, ať už na velké terase nebo v parku u nemocnice.

Máte nějaký vzkaz pro krajské zastupitele, kteří budou o nové nemocnici hlasovat?
Chtěl bych hlavně apelovat na zastupitele, aby přistoupili k hlasování zodpovědně a věnovali maximum svého času studiu podkladů a analýz. Stavba nové krajské nemocnice totiž ovlivní zdravotnictví v regionu na několik generací. Našim malým pacientům bych přál, aby pro ně vzniklo moderní a komfortní dětské oddělení.