Přepínač stylů

Barevné schéma

Jaký je čas hojení dentálních implantátů a tipy pro urychlení procesu

Jaký je čas hojení dentálních implantátů a tipy pro urychlení procesu

Úvod do světa zubních implantátů

Jistě vám nemusím povídat, jak důležitý je půvabný úsměv - opravdová vizitka každého z nás. A víte, co mi vždycky přirozeně dodá sebevědomí? Když mohu ukázat zářivé bílé zoubky. Ale to není vždy tak jednoduché, obzvláště pokud vám nějaký ten zub schází. V té chvíli přichází na řadu volba: mostek, protéza nebo implantát? A pokud vaše volba padne právě na implantáty - ty malé titanové zázraky, které se chovají jako vaše "nové zuby" - možná vás napadne otázka, která napadne většinu z nás: Jak dlouho se vlastně hojí implantáty? A právě tomu se chci dnes věnovat ve vší šíři a hloubce.

Rychlý průvodce světem implantace

Implantace je skvělá věc, není to sci-fi, ale realita současné zubní péče. Když jsem slyšela o procesu implantace poprvé, představovala jsem si to jako něco z budoucnosti - cosi, co bude možné tak za sto let. A hádejte, co? Žijeme v té budoucnosti! Zubní implantát je titanový šroubek, který se voperuje do čelisti a nahrazuje kořen zubu. Když se implantát zahojí, fixuje se na něj nová korunka a voilà, smějete se s novým zubem široko daleko.

Ale přece jenom si říkáte, jak je to s tím hojením, že? Nuže, implantát musí nejprve "srost" s kostí, což je proces zvaný osseointegrace - vy jen pozor, abyste se v běžné konverzaci nezamotali do téhle terminologie. No a jak dlouho to trvá, než implantát "usedne", to je teda věda. Pro jednoho může být hojení otázkou několika týdnů, pro druhého se mohou měsíce vlečt jak deka. Ale abych byla spravedlivá, většinou se říká, že průměrný čas nutný pro hojení se pohybuje někde mezi třemi až šesti měsíci. Ale jako ve všem, co se týče našeho těla, i tady je každý originál a má své specifické potřeby a rychlost hojení.

Kroky vedoucí k zahojenému úsměvu

Podívejme se na toto dobrodružství krok za krokem. Popravdě, sama jsem byla na začátku trochu nervózní. "Operace" to sice není něco což si každý dobrovolně naplánuje na pondělí odpoledne, ale citečky, je to za to stojí!

Prvním krokem je samotná operace, kdy vám zubní chirurg implantát vloží do kosti čelisti. Já si celý ten proces pamatuji, jako by to bylo včera, i když je to už pěkný kousek času. Nenávidím jehly, ale anestezie byla nahodilá a všechno proběhlo hladce. Pak přichází období hojení - a to je ta zábavná část, kdy si odpočíváte, čtete knížky a sledujete seriály, zatímco vaše čelist pracuje za vás.

V tomhle období se vám může hodit polštářek, lehká strava a pohodlné pyžamo. Maximálně se vyhněte křupání popcornu při sledování thrillerů, raději si dopřejte něco měkkého. A co je klíčové - čistota. Důkladně si čistěte zuby, ale opatrně kolem místa zásahu. Není to zrovna módní doplněk, ale otok může na čas být vaším věrným společníkem - takže připravte ledové obklady. A abyste to nebrali moc vážně, vezměte si příklad z mého pejska Maxe - ten by se s otoky rozhodně nestresoval!

Otázka času – kolik času skutečně potřebuje hojení?

Aha, tady jsme se dostali k podstatě věci. Tak co myslíte, příznivci zdravé ústní hygiene a fanoušci implantátů... Kolik času? Ruce do vzduchu, jestli máte pocit, že to bude rychlovka! Málo rukou vidím, ale to je správná odpověď. Hojení implantátů není sprint, je to maraton. Jak jsem již zmiňovala, pro někoho to může být tři měsíce, pro někoho jiného to může být až půl roku. A pokud máte nějaké zdravotní komplikace, jako třeba kouření nebo diabetes, můžete si připsat pár měsíců navíc. No vidíte, jeden důvod k tomu s cigaretami skončit, že?

A jestli vám přijde, že čekat půl roku na nový zub je pekelně dlouho, zkuste se podívat na to z jiné perspektivy. Představte si, že vás implantát bude hýčkat léta a léta, možná i desetiletí. Co je tedy pár měsíců čekání ve srovnání s tím, že se díky tomu budete moci smát bez obav? Humusové dip na party? Pche! Se svým novým implantátem ho pojídáte jedna radost.

Vliv individuálních faktorů na dobu hojení

Ale počkat, už se na mě směje Max, že to nějak zjednodušuju? Nu což, možná trošku. Hojení implantátů je velmi individuální záležitost. A jsou tady faktory, které vám mohou celý proces zpomalit nebo naopak urychlit. Jaké to jsou? Už se na mě těší Max, abych mu je mohla pěkně všechny vysvětlit.

Základem je věk - mladí lidé se obecně hojí rychleji, ale to je takové to obecné pravidlo, neberte to, prosím, jako axiom. Pak je tu kvalita kosti - pokud máte pevnou a zdravou kost, proces osseointegrace proběhne jako po másle. Naopak, pokud vaše čelistní kost škemrá o pozornost, možná bude třeba kost doplnit a to může být na čase. A nesmíme zapomenout na takové ty "zlozvyky" jako kouření nebo nadměrný alkohol - oba tyto dvě vášně process hojení spíš brzdí. Nemluvě o celkovém zdravotním stavu - diabetici nebo lidé s poruchami imunity můžou taky očekávat delší čekání.

Co se týče mé osobní zkušenosti - když jsem chtěla rok po operaci jet na túru, moje obavy o zahojení implantátu byly na místě. Donedávna jsem se musela vyhýbat extrémní fyzické aktivitě, a přestože to bylo těžší než přestat sledovat můj oblíbený seriál, jak mi implantát pěkně srostl s kostí, bylo to opět možné. A to je věc, panečku!

Úprava životního stylu během hojení

Tohle je běh na dlouhou trať, kamarádi. Hojení implantátů vyžaduje, abyste si trochu přizpůsobili životní styl. Nemusíte hned začít chodit spát ve 20:00 a pít zeleninové smoothie každé ráno (i když to by vůbec nebylo špatné), ale nějaké ty úpravy udělat musíte. Například ta strava - hambáče a tvrdé pečivo si nechejte na později, raději přejděte na polévky a smoothie. A taky ten alkohol - na večírky s broskvovým schnapsem a tequilou na stůl zapomeňte. Já to říkám Maxovi furt, ani jemu nejsou slivovice dovoleny!

Pak je tu pravidelná hygiena, no jo, to je kapitola sama o sobě. Vždycky si pamatujte, že když se o implantát staráte jako o vlastní zub, odmění vám se to zdravím a dlouhověkostí. A i když vynecháte tu a tam uintentionally večerní čištění (jojo, víme o tom všichni, že to občas prostě nevyjde), tak ta péče o implantát musí být na jedničku.

Příprava před operací – jak snížit riziko komplikací

Předtím, než si lehnete pod chirurgické nástroje, měli byste se trochu připravit. Nemyslete si, že je to jako chystání na dovolenou, kdy v noci před odjezdem házíte do kufru oblečení naposledy vyprané před pěti minutami. Tohle chce klid a rozvahu. Ráda se podělím o svůj seznam, který jsem si připravila před svou operací. Ten obnášel jak cvičení ústních svalů (poslouchejte, na YouTube mají cviky na všechno), tak posílení imunity (i toho se dá docílit, no a vičko C neuškodí). A kouření? Té se musíte zbavit raději již týdny předem - tím snížíte riziko komplikací a zrychlíte hojení. A ještě jedna dobrá rada: prozraďte svému zubaři prakticky všechno. Jestli jste místo salátu už pět dní po sobě dali přednost burgeru, i to potřebuje vědět!

A co jsem si ještě uvědomila? Klidná mysl to je to, co potřebujete nejvíce. Měla jsem období, kdy jsem byla nervózní kvůli všemu možnému a nemožnému, a věřte mi, stres hojení moc nepříznivě. Tak si najděte něco, co vás odreaguje a zpříjemní ten čas očekávání - třeba takového Maxe, který vás bude aspoň jednou denně pořádně rozveselit svým toulavým chováním.

Po implantaci – návrat do normálního života

Jakmile jsou implantáty zahojené, svět je vaším ústřicovým ostrůvkem. Pak už se můžete vrátit k normálnímu životu. Ale pamatujte, nový implantát je jako nově nabytý superpower - nemůžete s ním hned od začátku zachraňovat svět, respektive žvýkat super tvrdé potraviny. Jídelníček se postupně rozšíří, ale vždycky si pamatujte na to, že i superhrdinové musí být opatrní.

A teď vážně - po implantaci může občas něco "škubnout" nebo "píchnout", a to je normální. Tělo si zvyká

Sdílet s přáteli

Přidat komentář